Wspomnienia, przemówienia i salwy honorowe towarzyszyły uroczystościom odsłonięcia Pomnika Wolności w Bolesławiu. Monument stanął wśród starych drzew parku otaczającego zabytkowy dworek. Prosty obelisk z tablicą, na niej nazwiska tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny. Pomnik został zrekonstruowany na wzór tego, który stanął w parku w 1919 roku.
91 lat temu inicjatorami jego powstania byli Stanisław Cissowski, zawiadowca bolesławskiej kopalni, i doktor Wacław Czachórski. Monument stanął w parku jako wyraz wdzięczności za odrodzenie ojczyzny, dla wszystkich tych, którzy poświęcili swe życie dla niej. Pomnik stał się symbolem odzyskanej wolności. Ludzie spotykali się przy nim z okazji rocznic i świąt narodowych.    
– Jesteśmy spadkobiercami historii naszych ojców i dziadków. Jestem przekonany, że ten kierunek, który obraliśmy, jest właściwy, przypominając polskość i tych którzy oddali swoje życie za naszą ojczyznę – podkreślał podczas uroczystości wójt Ryszard Januszek.

2 września 1919 roku odwiedził Bolesław dowódca Błękitnej Armii, generał broni Józef Haller. Powodem jego wizyty była inspekcja stacjonującego tu batalionu z 2 Pułku Strzelców Bytomskich. Generała witał cały Bolesław. Przemówienie wygłosiła Wanda Tarchalska z Koła Ligi Kobiet w Krążku. Przed Hallerem prezentowali się strażacy pod komendą Franciszka Łapińskiego. Wojskowy dokonał wpisu do kroniki strażackiej. Jednym z punktów wizyty generała było złożenie kwiatów i posadzenie „drzewka wolności” pod Pomnikiem Wolności.
W roku 1940 Niemcy zniszczyli pomnik, a drzewko zostało wycięte. Przez wiele lat części pomnika były rozrzucone po niszczejącym parku. W 2006 roku udało się zabezpieczyć kamień z wyrytą datą ,,1919”.
Już w latach 90. minionego wieku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wolności, w skład którego weszli przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, społecznicy i miłośnicy historii.
Ich starania zostały zwieńczone 2 maja tego roku. W uroczystości odsłonięcia monumentu wzięło udział kilkuset mieszkańców Bolesławia. Imprezę uświetniły  poczty sztandarowe i koła gospodyń wiejskich w tradycyjnych strojach regionalnych. Po poświęceniu pomnika, zebrani złożyli pod nim wiązanki kwiatów i wzięli udział w apelu poległych. Doniosłość tej uroczystej chwili podkreśliła salwa honorowa.
Pomnik można wznieść na nowo, nie da się jednak przywrócić życia ściętemu drzewu. Pamiątkową roślinę, ściętą przez hitlerowców, zastąpiła sadzonka wyhodowana z nasiona poświęconego przez papieża Benedykta XVI. Ten wyjątkowy dar dla mieszkańców Bolesławia przekazało Nadleśnictwo Olkusz.
Oficjalną część uroczystości zakończył koncert. Wszyscy zebrani mieli także okazję skosztować wyśmienitej żołnierskiej grochówki.

{joomplu:6833}{joomplu:6827}{joomplu:6820}{joomplu:6817}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bolek
Bolek
13 lat temu

Proponuję już dzisiaj założyć komitet w sprawie remontów dróg, utrzymania czystości to za 30 lat będzię jak znalazł. A na razie władze przed wyborami mogą sobie pogratulować – odwaliliście kawał dobrej roboty. JEST POMNIK !!! Co z tego że przez Bolesław nie da się przejechać, firma Budokomlex budująca kanalizację dodatkowo rujnuje okolice, przed większymi świętami sprząta się tylko okolice budynku gminy i kościołów. To NIC !!! Mamy pomnik, będziemy mieli nowe ławki w parku. Jest super, jest super więc o co Ci chodzi……