piątek 25.05
Olkusz Olkusz Olkusz Olkusz Olkusz
14 °C 20 °C 20 °C 21 °C 23 °C
  Piątek     Sobota     Niedziela     Poniedziałek     Wtorek  
Przegląd TV Forum Blogi Interwencje
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Przegląd Olkuski Edukacja Książka wprost do domu

Książka wprost do domu

Email Drukuj

Wystarczy jeden telefon, wysłanie maila a nawet notatka na gadu-gadu, by pracownice Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu dostarczyły do domu niepełnosprawnej osoby książki. To nowa akcja miejscowej książnicy, która ma ułatwić kontakt ze słowem pisanym, czytelnikom którzy przez chorobę mają problem z korzystaniem z bibliotecznych zasobów. Co najistotniejsze, PiMBP świadczy te usługi nieodpłatnie.
- Nowa inicjatywa ruszyła dopiero trzy miesiące temu. Na razie dostarczamy na stałe książki trzem osobom. Zainteresowana tą forma wypoxyczania woluminów jest także spora grupa osób niewidomych  - podkreśla instruktor powiatowy placówki, Beata Szandor. Pracownice książnicy twierdzą, że niepełnosprawni chętnie korzystają z bibliotecznych zasobów. Olkuska placówka dysponuje np. bogato wyposażonym działem "książek do słuchania" na płytach CD przeznaczonych dla osób niedowidzących i niewidomych. - To bardzo dobra inicjatywa - zachwala Szczepan Polkowski, prezes olkuskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. - Tylko część naszych członków korzysta z zasobów biblioteki, dzięki tej akcji może być ich więcej. Z pewnością będę zachęcał wszystkich znajomych, by skorzystali z nowego rozwiązania wdrożonego przez książnicę - podkreśla prezes.
Pracownice biblioteki chcą jednak dotrzeć do szerszego grona niepełnosprawnych miłośników książek. - Z doświadczenia wiemy, że w przypadku osób obłożnie chorych lub
poruszających się na wózkach, często książki dla nich wypożyczają znajomi, lub ich rodziny - dodaje Beata Szandor. Niestety, nie każda chora osoba może liczyć na systematyczną pomoc akurat w tej materii. Zatrudnione w olkuskiej książnicy kierują się doświadczeniami bibliotek,które już prowadzą takie projekty.Dlatego miejscowe bibliotekarki nie wykluczają, że z tej oferty będą mogły korzystać również np. osoby, które uległy wypadkom i ich stan zdrowia na dłuższy czas uniemożliwi korzystanie z zasobów książnicy.Wszystko zależy od liczby zgłoszeń.
Najważniejsze jest to, że choć panie z biblioteki dostarczają książki raz w tygodniu, to zamówić można je w każdej chwili. Jeśli wolumin jest akurat wypożyczony zawsze istnieje możliwość jego rezerwacji. Można też skorzystać z porady i zapytać co z książkowych nowości warto przeczytać.
Alicja Renkiewicz

 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka.

Kod antysapmowy
Odśwież

Ostatnio na forum

Zobacz więcej »