Stowarzyszenie na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”  24 października br. w bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła, w ramach II Powiatowego Konkursu „Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce”, zorganizowały koncert poetycko-muzyczny „Sacrum w poezji”. To ostatnia już edycja wieloetapowego konkursu, którego podsumowanie nastąpi 25 listopada br. w Klubie „Przyjaźń”. Organizatorka Konkursu mgr Barbara Orkisz twierdzi, że przez ten i następne konkursy młodzież będzie miała pogłębioną wiedzę o Olkuszu i organach Hummla, którą przekaże następnej sztafecie pokoleń.

I część koncertu to recytacja wierszy o tematyce sakralnej, wybranych z bogatego dorobku olkuskich poetów przez mgr Bożenę Gęgotek, a wykonanych przez 10 uczniów olkuskich szkół podstawowych i gimnazjów. Słuchaliśmy więc utworów: Zdzisławy Barczyk, Janusza Czerniaka, Barbary Litarskiej, śp. Janiny Majewskiej, Jarosława Nowosada, Anny Piątek, Ireny Włodarczyk, Piotra Zysia, sławkowianek Jadwigi Gwóźdź i Aliny Malinowskiej oraz łodzianina Antoniego Dubieca a także wierszy uczniów i absolwentów olkuskich gimnazjów, których utwory znajdują się w 6 tomikach uczniowskiej poezji, wydanych przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”. Całość programu podzielona została na kilka sekwencji tematycznych, zatytułowanych: „Moje Anioły”, „Świątynia”, „Modlitwy-prośby”, Modlitwy-podziękowania”, „Szukam i znajduję”- które przeplecione zostały trzema krótkimi utworami muzycznymi w wykonaniu organisty Macieja Semli. Nie miejsce tu na ocenianie klasy literackiej prezentowanych utworów zważywszy, że było to zestawienie wierszy poetów wielokrotnie nagradzanych na konkursach poetyckich, doświadczonych literacko i życiowo, ze szczerymi wyznaniami poetów początkujących. I jedne, i drugie mówiły o autentycznych przeżyciach religijnych w kontekście olkuskiej bazyliki.
W II części wystąpili z koncertem zarówno absolwenci olkuskiej Szkoły Muzycznej I stopnia (uczennica Arpenic Kroyan), jak i zupełne jeszcze muzyczne „skowronki”.
Na zakończenie  wieczoru zabrał głos gospodarz bazyliki, ks. kanonik Mieczysław Miarka i powiedział: – Sztuka jest po to, aby człowiek stawał się lepszy. Świątynia jest po to, aby stwarzać mu możliwość stawania się lepszym. Bo liturgię tworzą słowo i muzyka.

Rozmawiamy z panią Marią Rzepką, przewodniczącą Stowarzyszenia.
– Jaki cel stawia sobie wasze Stowarzyszenie?
– Działamy już 4 lata. Stowarzyszenie powstało spontanicznie w czasie jednego z olkuskich Festiwali Muzyki Organowej. Jest nas dotąd 40 osób, ale wciąż spotykamy się z zainteresowaniem zarówno ze strony olkuszan, jak i ludzi z zewnątrz. Wiedza o organach Hansa Hummla, o naszym najcenniejszym zabytku, jest nieduża wśród społeczeństwa olkuskiego, a im dalej – coraz mniejsza lub prawie żadna. Chcemy tę wiedzę propagować i poszerzać. Promujemy organy i  niezwykły klimat naszej pięknej Bazyliki. Wydajemy foldery, zapraszamy do fachowych dyskusji znawców – organmistrzów, jesteśmy – razem  z Urzędem Miasta, Miejskim Domem Kultury, przy życzliwym wsparciu Księdza Proboszcza – współorganizatorami corocznego Festiwalu Muzyki Organowej. Wyjeżdżamy do miejscowości, w których znajdują się zabytkowe instrumenty, jak np. do Lewoczy, gdzie pracował „nasz” Hummel, a także do Krzeszowa na Dolnym Śląsku. Jak to się dzisiaj mówi: lobbujemy. A musimy lobbować, bo chcemy zgromadzić niemałą „kasę” na kolejny remont „sypiącego się” ponownie instrumentu. Trzeba wykonać projekt remontu i szukać bogatych i chętnych sponsorów. Policzyłam wstępnie, ostatecznie jestem byłym dyrektorem banku, że na strojenie organów trzeba około 300 tysięcy złotych, a 2 miliony na resztę.
W przyszłym, 2011 roku, minie 400 lat od dnia, kiedy Mistrz z Norymbergi przystąpił do pracy nad organami w Olkuszu, których zresztą nie ukończył. Trzeba to odpowiednio upamiętnić! Planujemy ambitnie, że z tej okazji w każdym miesiącu zorganizujemy jeden koncert na organach Hummla. Będzie to znakomita okazja do usłyszenia ich dźwięku, bo rzadko się na nich grywa…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sikorczewski
Sikorczewski
13 lat temu

Nie przenoście nam Kultury do kościołów! 😮