SKS-y w każdej szkole?


sport dzieci1Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje program „Szkolny Klub Sportowy”. Ile placówek z terenu miasta i gminy Olkusz przystąpiło do sportowego projektu?

MSiT informuje, SKS jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program umożliwia podejmowanie dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.

Jak realizacja programu wygląda w Olkuszu? Miejski radny Wojciech Panek uważa, że każda szkoła powinna przystąpić do programu. Argumentuje to m. in. danymi WHO, według których zalecany poziom aktywności fizycznej to co najmniej 60 minut przez 7 dni w tygodniu. Tymczasem obecnie w szkołach podstawowych ramowy plan nauczania przewiduje od IV do VIII klasy po 4 godziny lekcyjne zajęć w tygodniu. Dlatego też radny zwrócił się włodarza miasta o podjęcie działań, by w każdej szkole odbywały się zajęcia SKS.

- W codziennych rozmowach z rodzicami dzieci uczących się w naszych szkołach wielokrotnie pojawia się problem braku atrakcyjnych i aktywnych form spędzania czasu wolnego. Rodzicie chcieliby, aby były to zajęcia bezpieczne, prowadzone pod nadzorem osoby dorosłej, dodatkowo, aby były przeprowadzone w sposób fachowy i atrakcyjny dla dzieci. Dlatego wielu rodziców zapisuje odpłatnie swoje pociechy na dodatkowe zajęcia sportowe takie jak piłka nożna, piłka ręczna, basen, czy tenis. Jest to niewątpliwie skutkiem wzrastającej świadomości rodziców, że pełny rozwój dziecka to nie tylko zajęcia edukacyjne, ale także aktywność fizyczna. Uważam, że bardzo korzystny sposób finansowania pozwoli naszej gminie na pożyteczne zorganizowanie czasu wolnego naszych dzieci i młodzieży. Chciałbym, abyśmy postawili sobie ambitny cel, aby w każdej szkole na terenie naszej gminy odbywały się w 2018 roku zajęcia SKS – podkreśla Wojciech Panek w swojej interpelacji skierowanej do burmistrza Romana Piaśnika.
W ramach programu SKS można uzyskać 95 proc. dofinansowania. Na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło w tym roku 54 525 000 złotych, co pozwoli na zorganizowanie zajęć dla prawie 300 tys. dzieci i młodzieży, w 14 tys. szkół w kraju. Zajęcia w ramach programu są organizowane dwa razy w tygodniu po 60 minut, w grupach minimum 15-osobowych. W każdej szkole mogą być prowadzone równocześnie dwie grupy.

W odpowiedzi na interpelację burmistrz Roman Piasnik wyjaśnia, że uczniowie szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Olkusz, uczestniczą we wspomnianym programie od stycznia 2017 roku. - Program jest realizowany we współpracy z Małopolskim Związkiem Sportowym (głównym koordynatorem w województwie) i będzie współfinansowany przez gminę również w 2018 roku – odpowiada burmistrz Roman Piaśnik.
Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się 5 szkół z gminy Olkusz. W ramach programu zostanie utworzonych 10 grup zajęciowych.

Jak sądzicie, czy dodatkowe sportowe zajęcia powinny odbywać się w każdej szkole?

Fot. pixabay.com

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!