bwa1

Nie milkną echa wokół planowanych przez burmistrza zmian dotyczących Galerii BWA. Przypomnijmy, że chodzi o włączenie tej instytucji w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury, aby lepiej skoordynować kulturalną działalność Olkusza. Swój protest wyraziła Rada Programowa działająca przy BWA, pojawiła się także internetowa petycja dotycząca utrzymania instytucji w obecnej formule, a burmistrz dementuje plotki na temat likwidacji Galerii.

Rada Programowa na „nie”
Swój sprzeciw wobec proponowanych przez burmistrza zmian wyraziła Rada Programowa BWA w składzie: Stanisław Jakubas (przewodniczący), Anna Płachecka- Śniadach, Halina Barańska-Flak, Patrycja Cembrzyńska, Łukasz Jarosz i Arkadiusz Królewicz.
– Likwidacja Galerii BWA i włączenie jej w struktury Domu Kultury spowoduje utratę prestiżu Galerii. Autonomia BWA zapewnia różnorodność i wysoki poziom życia artystycznego i kulturalnego. Kierowanie się jedynie argumentem ekonomicznym jest krótkowzroczne i nie znajduje uzasadnienia w stosunku do osiągnięć i poziomu działalności. Brak koncepcji działania i zarządzania ewentualnej nowej instytucji kultury wywołuje niepokój środowiska artystycznego i mieszkańców Olkusza – tak brzmi oświadczenie Rady.

Petycja w obronie BWA
W sieci uruchomiona została petycja skierowana „do środowisk artystycznych: artystów, pisarzy, poetów, muzyków i wszystkich ludzi zainteresowanych szeroko pojętą kulturą”.
Jej autorzy apelują o wsparcie w walce o utrzymanie Galerii BWA Olkusz i uratowanie wysokiego statusu, jakim cieszy się instytucja. -Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, instytucja z 18 letnim stażem, jakże zasłużona dla kultury polskiej, która powinna być chlubą swojego miasta, decyzją tychże władz miejskich ma być zlikwidowana, a w jej miejsce powołana ma być inna instytucja, którą zamierza się wcielić w skład Miejskiego Ośrodka Kultury. Jeśli decyzja o likwidacji BWA Olkusz zapadnie i galeria zostanie zamieniona w trzeciorzędną placówkę, będzie to oznaczało ogromną stratę dla polskiej kultury. Galeria w ciągu tych 18 lat zorganizowała ponad 300 wystaw, setki spotkań autorskich, XIV międzynarodowych Plenerów Malarskich, XVIII festiwali Olkuskie Zaduszki Jazzowe, XIV Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich im Kazimierza Ratonia, IV Ogólnopolskie Konkursy Plastyczne Kolaż-Asamblaż, V Festiwali Sztuki i Muzyki Sakralnej. Galeria BWA dzięki życzliwości najlepszych polskich i europejskich artystów zgromadziła liczącą 498 dzieł Kolekcję Sztuki Współczesnej, z placówki znaczącej na mapie artystycznej kraju i Europy, którą powinna być chlubą dla Olkusza i Ziemi Olkuskiej, nagle znalazła się na krawędzi; jej dalszy byt stanął bowiem pod wielkim znakiem zapytania – czytamy w petycji.
Do tej pory podpisało ją ponad 400 osób.

Burmistrz dementuje plotki
Głos w sprawie zabrał w piątek olkuski burmistrz Roman Piaśnik. -Pragnę stanowczo zdementować wszelkie informacje dotyczące rzekomej likwidacji galerii sztuki, która znajduje się przy ulicy Szpitalnej w Olkuszu. Planowana w najbliższym czasie zmiana struktury organizacyjnej olkuskich instytucji kultury nie wpłynie negatywnie na ofertę Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. Wręcz przeciwnie – jej działalność zostanie utrzymana oraz rozwijana w ramach struktur Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu – czytamy w oświadczeniu burmistrza Piaśnika.

Włodarz miasta przypomina, że w przyszłym roku zakończona zostanie warta blisko 20 mln złotych rewitalizacja Kwartału Królewskiego: dawnego starostwa oraz podziemi olkuskiego ratusza. Miasto zyska reprezentacyjne obiekty i musi być przygotowane na efektywne zarządzanie multimedialnym muzeum w podziemiach ratusza, odrestaurowanym budynkiem dawnego starostwa, istniejącymi już muzeami (afrykanistyczne i Wołkowskiego), kolekcją minerałów, kinem czy zamkiem w Rabsztynie. -Pora spojrzeć na olkuską ofertę kulturalną z szerszej perspektywy. Podkreślić jej istniejące atuty, rozwinąć potencjał, zacząć koordynować działania, by nasze najcenniejsze wartości stanowiły wizytówkę Olkusza i wszystkich mieszkańców. Temu służyć ma inicjatywa włączenia działalności obecnej Galerii w strukturę MOK – u – wyjaśnia burmistrz Roman Piaśnik.

Galeria ma pozostać w tym samym miejscu, dzięki czemu zachowa swój charakter. Zdaniem burmistrza otworzą się natomiast nowe możliwości: organizacji inicjatyw na terenach dotychczas niedostępnych, takich jak dziedziniec Centrum Kultury czy dawne starostwo. -Pracę zachowają obecnie zatrudnieni w GSW BWA fachowcy, których doświadczenie jest nieocenione dla środowiska artystycznego. Ostatecznie powinno liczyć się to, by oferta galerii była coraz lepsza. Odwiedzający galerię doceniają wartościową inicjatywę: wystawę czy koncert, a nie formalną strukturę jej organizacji. Również dotacje, np. z Urzędu Marszałkowskiego, przyznawane są na konkretne przedsięwzięcia, bez względu na to, która instytucja występuje w roli organizatora. Dlatego uspokajam wszystkich zatroskanych losami olkuskiej galerii – jej działalność będzie kontynuowana i rozwijana. Odbiorców treści obecnej GSW BWA w Olkuszu zapewniam, że kieruje nami dążenie do rozwoju oferty kulturalnej i turystycznej Olkusza. Przed nami nowe wyzwania – będziemy na nie gotowi – uważa burmistrz Piaśnik.

Głos zabiorą radni
Temat Galerii pojawił się już na ubiegłotygodniowych sesjach Rady Powiatu i Rady Miejskiej. Teraz nadszedł czas na szczegółowe dyskusje. W przyszłym tygodniu o sytuacji BWA  debatować będą radni. Komisja ds. Edukacji i Kultury Rady Powiatu zbierze się w poniedziałek o godz. 16.00, natomiast Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytów Rady Miejskiej – we wtorek o godz. 15.30.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze