1

Samorządowcy z powiatu olkuskiego podpisali z dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie deklaracje o współpracy na rzecz rozwoju zawodowego mieszkańców naszego regionu. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Olkuszu.

– Cieszę się, że w ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania kształceniem i rozwojem zawodowym. Powiat znalazł się na mapie projektu realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z wszystkimi naszymi gminami – przywitał wszystkich starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

2

W realizację projektów zaangażowany jest rownież Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu.  -Minister Stanisław Szwed przekazał mi, że Urząd Pracy w Olkuszu jest jednym z wiodących urzędów pracy nie tylko w województwie małopolskim, ale i w całej Polsce – mówił wicemister sportu Jacek Osuch, przekazując dyrektor Małgorzacie Adamczyk – Kurzak decyzję ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o przyznaniu nagród specjalnych dla pracowników PUP w Olkuszu.

7

Do tej pory z projektów skorzystało już ponad 16 tys. osób. – Przyjeżdżamy z konkretną propozycją dla mieszkańców, którzy chcą się dokształcać, podnosić swoje kwalifikacje. Za nami tysiące spotkań i podpisanych umów. To ogrom pracy wykonany przez urzędy pracy oraz samorządy. Nasz rynek pracy staje się rynkiem pracownika i pracodawcy i w tym kierunku zmierzamy – zapewnił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jan Gąsienica – Walczak.

Współpraca z lokalnymi samorządami to inicjatywa małopolskiego marszałka Witolda Kozłowskiego. – Bez współpracy pomiędzy samorządem wojewódzkim a gminami i powiatami ten program miałby mniejsze szanse, by dotrzeć „pod strzechy”. Mam nadzieję, że te możliwości dane mieszkańcom dotrą do zainteresowanych osób, które będą chciały skorzystać z projektów – mówił dyrektor generalny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Łukasz Kmita.

5

Projekty skierowane są do osób pracujących (nie ma górnej granicy wieku), związanych z Małopolską (przez miejsce zamieszkania, pracy lub nauki). Jeśli zainteresowani mają mniej niż 50 lat, ich wykształcenie nie może obejmować więcej niż zdaną maturę. Osoby z niepełnosprawnościami w wieku do 65 roku życia mogą uczestniczyć w projekcie Kierunek Kariera niezależnie od statusu na rynku pracy i wykształcenia.

W ramach „Kierunku Kariery” zainteresowani mogą wziąć udział w szkoleniach i kursach, na które uzyska do 87 proc. dofinansowania. Mogą to być szkolenia językowe, komputerowe, zarządzanie projektami, prawo jazdy kat. A, A2, B B+E, C, C1, C+E oraz C1+E (bez uprawnień zawodowych).

6

Z kolei uczestnicy projektu „Kierunek Kariera Zawodowa” mogą otrzymać 337 bonów o wartości 5055 zł z 85 proc. dofinansowaniem. Są to bony na: szkolenia umożliwiające zmianę, nabycie nowych kompetencji zawodowych potwierdzonych egzaminami (certyfikatami) takich jak: kwalifikacyjne kursy zawodowe; kursy umiejętności zawodowych; kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych; szkolenia prowadzące do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów regulowanych; szkolenia zawodowe; język obcy zawodowy; prawo jazdy zawodowe kat. C, C+E wraz z uprawnieniami zawodowymi, D, T; egzaminy zewnętrzne; studia podyplomowe.

3

Projekty obejmują również spotkania z doradcami. Wspólnie sporządza się bilans kariery, czyli uporządkowanie dotychczasowych umiejętności i doświadczeń oraz przygotowanie indywidualnego planu rozwoju edukacyjno – zawodowego.

Uruchomiono także dodatkowy moduł projektu – „Nowy start w Małopolsce” dla osób powracających z zagranicy.

Wszelkie informacje dotyczące projektów (m. in. dyżury doradców, zapisy na szkolenia, pełna tematyka szkoleń) znajdują się na stronie www.pociagdokariery.pl

9

11

12

13

14

15

16

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
DK
DK
4 lat temu

Pochwaliłabym taką inicjatywę gdyby nie to, że trwa kampania wyborcza a tylko na tej stronie mamy: „Kierunek – kariera”, „Z Olkusza do Krzeszowic nową linią autobusową”, „Będzie nowy sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych”, „Policyjne awanse i nagrody”, „Dwie trzecie obwodnicy Wolbromia oddane do użytku”. Po prostu WYSYP i aktywność ponad miarę. Szkoda, że przez 4 lata było tych działań tak mało. A co z przejazdem przez OFNE, które tak szumnie kandydat na Burmistrza oddawał nam Olkuszanom? Czy z tymi obietnicami będzie podobnie?