Debata nad organizacją transportu do Krakowa


W poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r., w Jerzmanowicach odbyło się pierwsze robocze spotkanie dotyczące organizacji transportu zbiorowego na trasie Olkusz-Kraków. Wzięli w nim udział mieszkańcy okolicznych miejscowości, samorządowcy i urzędnicy. Impulsem do rozpoczęcia debaty była internetowa petycja dotycząca utworzenia linii autobusowej kursującej pomiędzy Olkuszem i stolicą województwa.

Kto będzie obsługiwał kursy autobusów?


Konsorcjum Autobusowe składające się z trzech firm: Transgór S.A. z Mysłowic, PKS Południe Sp. z o.o. oraz LZ Apolinary Lazar, Marcin Lazar Sp. Jawna przez najbliższych 10 lat będzie obsługiwać kursy publicznych autobusów na terenie czterech gmin: Bolesławia, Bukowna, Klucz i Olkusza.

Radni chcą utworzenia nowych linii autobusowych

Czy mieszkańcy powiatu olkuskiego maja szansę na lepszy dostęp do publicznego transportu? Część radnych Rady Powiatu uważa, że tak. Troje z nich zaapelowało do władz powiatowych o rozpoczęcie rozmów z okolicznymi gminami. Ich tematem miałaby być budowa nowej siatki połączeń autobusowych. Szansę na sfinansowanie tego pomysłu radni upatrują w rządowym projekcie utworzenia Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Jak poprawić dojazd do Krakowa?

Codziennie dojazd do Krakowa to utrapienie wielu mieszkańców Olkusza, którzy tracą swój czas strojąc w długich korkach na DK 94. Sytuację poprawić ma przebudowa „krajówki” od skrzyżowania w Giebułtowie do węzła w Modlnicy. W trakcie remontu kierowcy muszą się jednak liczyć z dodatkowymi utrudnieniami. Jednym z pomysłów na rozładowanie ruchu jest uruchomienie tymczasowego połączenia kolejowego Olkusz - Jaworzno – Kraków.

Mieszkańcy chcą lepszego transportu do Krakowa

Ponad 800 osób podpisało się już pod petycją skierowaną do władz samorządowych, która dotyczy utworzenia nowego połączenia autobusowego pomiędzy Olkuszem i Krakowem. Mieszkańcy chcą większego komfortu podróży oraz możliwości zakupu miesięcznych i ulgowych biletów. Jakie są szanse na realizację tych postulatów?