kronika policyjna

Olkusz. Skradziono torebkę
Policjanci z Olkusza przyjęli zawiadomienie o kradzież torebki, do której doszło 25 marca roku na terenie jednego za olkuskich marketów. Złodziej wykorzystał nieuwagę, zaabsorbowanej zakupami kobiety i ukradł jej torebkę, w której znajdował się m.in. dowód osobisty.

Powiat. Nielegalne automaty do gier hazardowych

Policjancie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadzili kolejne działania, w trakcie których zabezpieczyli 6 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Policjanci mieli podejrzenia, że w lokalach w Olkuszu i Kluczach znajdują się nielegalne automaty do gier hazardowych. Ich przypuszczenia sprawdziły się. 27 marca funkcjonariusze weszli do jednego z lokali w Kluczach, gdzie ujawnili i zabezpieczyli 3 automaty, których posiadanie jest zabronione prawem. Następnie w kolejnym lokalu w Olkuszu zabezpieczyli jeszcze 3 automaty.

Zgodnie z art. 107d ustawy kodeksu karno-skarbowego „Kto wbrew warunkom koncesji lub bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych urzędowych zamknięć posiada automat do gier, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”. Ujawnione automaty do gry zostały zabezpieczone przez policjantów i wkrótce przekazane będą funkcjonariuszom Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie.

Powiat. Uwaga na oszustów!
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działań, szukając nowych pomysłów i sposobów, by zwabić swoje ofiary w sidła. Kto by nie słyszał o metodzie na wnuczka, policjanta czy żołnierza lub lekarza będącego na misji w Iraku? Pomimo licznych apeli i informacji w mediach, wciąż nie brakuje tych osób, które łatwo oszukać. Straty, jakie ponoszą, są bardzo dotkliwe. Niejednokrotnie tracą one cały dorobek swojego życia. Tak było w przypadku jednej z mieszkanki województwa małopolskiego, która straciła ponad 200 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie zdarzyło się kilka przypadków w kraju, że kobiety zostały oszukane metodą na „żołnierza” czy lekarza. Sposób działania sprawców był podobny. Najpierw oszust zawierał znajomość na portalu społecznościowym i przedstawiał się jako żołnierz albo lekarz, który jest na misji w Iraku. Dalej, w trakcie znajomości, opowiadał o swojej sytuacji życiowej, o problemach, z którymi się borykał w przeszłości. Często o trudnym dzieciństwie, o śmierci rodziców, potem żony, o tym, że samotnie wychowuje dziecko. Przesyła swoje zdjęcia i czasem filmiki. W ten sposób oszust chce wzbudzić w swojej ofierze litość i próbuje zdobyć jej zaufanie.

Znajomość zawarta w sieci przebiega bardzo dynamicznie. Szybko pojawiają się emocje i dochodzą uczucia. Następnym krokiem, który poodejmuje oszust, jest prośba o pomoc. Mężczyzna oświadcza, że chce przyjechać do Polski i rozpocząć tu nowe życie. Musi przesłać wszystkie swoje oszczędności i cenne przedmioty. Prosi o adres i dane, na które mógłby wysłać paczkę. Twierdzi, że na misji nie ma dostępu do swojego konta, ponieważ tam w miejscowości, w której przebywa, nie ma bankomatów ani banków. Następnie, po jakimś czasie z ofiarą kontaktuje się kurier albo pracownik lotniska, który informuje, że przesyłka została zatrzymana, gdzieś podczas odprawy celnej. Żeby ją odzyskać, należy wpłacić pieniądze. Kwoty są różne, mogą to być złotówki lub euro i wahają się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Bywa również, że po raz kolejny przesyłka „utknęła, gdzieś na granicy i jedna wpłata, to za mało. Oszuści działają szybko i sprawnie, wszystko po to, by w łatwy sposób zdobyć pieniądze.

Może być i taka historia, że lekarz, który pracuje na misji w Iraku, chce przyjechać do Polski. Żeby wziąć urlop, trzeba znaleźć za niego zastępstwo. Zatem musi zostać wyznaczona inna osoba, która przejmie jego obowiązki, a to związane jest z wpłatą pieniędzy. Podaje więc numer konta np. do Organizacji Narodów Zjednoczonych, oczywiście takie konto zostaje utworzone na potrzeby oszustwa. Oszust dokładanie instruuje, jak i gdzie należy wpłacać pieniądze. Wszystko po to, by zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach i doprowadzić do przekazania pieniędzy. Mieszkanka województwa małopolskiego, która została oszukana, kilka razy przelała pieniądze na konto wskazane przez oszusta. Mężczyzna tak grał na jej emocjach i uczuciach, że nieświadoma niczego kobieta, przekazała na konto łącznie ponad 200 tysięcy złotych. Kiedy zorientowała się, że ma do czynienia z oszustwem, kontakt z mężczyzną natychmiast się urwał. Wszystkie historie, które opowiedział oszust były wytworem jego wyobraźni i nie polegały na prawdzie.

Olkuscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności w nawiązywaniu kontaktów w sieci. W szczególności, gdy nowo poznana osoba prosi nas o pomoc i oczekuje wpłacenia pieniędzy na konto. Oszustwo na żołnierza lub lekarza pracującego na misji w Iraku, czy w innych krajach dalekiego wschodu, nie jest czymś nowym. Ten proceder twa od wielu lat i wciąż jest doskonalony przez oszustów, którzy pod legendą różnych historii próbują uzyskać swój cel… a cel jest jeden – zdobyć w łatwy i szybki sposób pieniądze i inne kosztowności. Dlatego nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy, że oszuści podczas rozmów wykorzystują nasze uczucia i tylko „grają” na emocjach ludzkich. Teksty pisane w czasie korespondencji, są tłumaczone przez translatory. Gramatyka i pisownia jest na bardzo niskim poziomie. Warto też pamiętać, że ONZ gdy prowadzi korespondencję, to tylko i wyłącznie w swoich językach oficjalnych, a język polski do nich nie należy. Wiele cennych informacji o działalności, jak również ostrzeżeń o oszustach podszywających się pod ONZ można znaleźć na stronie internetowej Unic Warsaw Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie.

Komunikat:

Olkuska policja poszukuje świadków uszkodzenia ogrodzenia, które znajduje się na ulicy 29-listopada w Olkuszu przy posesji nr 31. Jak ustalono, do uszkodzenia doszło w nocy 26 marca br. Ktoś wjechał samochodem w ogrodzenie oraz bramę wjazdową na posesję i uciekł z miejsca zdarzenia. Osoby, które mogą mieć informacje w tej sprawie, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie – nr tel. 32 6478 237 lub 997.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze