klos jubileusz 1

Od pięćdziesięciu lat sportowcy reprezentujący barwy Ludowego Klubu Sportowego „Kłos” dbają o wizerunek Olkusza, bowiem to w Srebrnym Mieście dokładnie 26 września 1967 roku Komitet Założycielski powołał do życia formację, która na przestrzeni ostatniego półwiecza zrzeszała zawodników w czternastu różnych dyscyplinach. Przez ten czas klub doczekał się wielu sukcesów.

Wśród tych najważniejszych znalazły się medale indywidualne przywożone z imprez rangi Mistrzostw Świata – 27, Mistrzostw Europy – 33 i Mistrzostw Polski – 251. Łącznie Kłos na zawodach międzynarodowych miał 76 przedstawicieli. Po pierwszy w historii złoty krążek MP Seniorów w 1974 roku sięgnął lekkoatleta Witold Majka. Na premierowe złoto w ME i MŚ klubowi działacze musieli czekać następne dwadzieścia lat.

Do sukcesów od podstaw

W 1967 roku Komitet Założycielski powołał do życia LKS „Kłos” Olkusz. Głównym pomysłodawcą utworzenia nowych struktur była dyrekcja Zespołu Szkół Centrali Rolniczej Spółdzielni z dyrektorem Zygmuntem Ślęzakiem oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS w Olkuszu, któremu w tamtych latach przewodniczył Henryk Swędzioł. Od początku swojego istnienia bazę szkoleniową i siedzibę, klub mieścił w dzisiejszym Zespole Szkół nr 3.

– „Kłos” powstał na bazie działającego w szkole od kilku lat Szkolnego Koła Sportowego, które prowadziło działalność w tenisie stołowym, szachach, piłce siatkowej oraz lekkiej atletyce. Startowano jednak tylko w zawodach międzyszkolnych i masowych. Dopiero od założenia klubu sekcje sportowe zaczęły uczestniczyć w zawodach związków sportowych. Jako pierwsi do ligowej rywalizacji przystąpili lekkoatleci oraz siatkarki – przypomina Janusz Mentlewicz, obecny prezes Kłosa, pełniący swoją funkcję już od siedemnastu lat.

Jego pierwszym w historii poprzednikiem był Tadeusz Wroński, którego na tym stanowisku zastąpił Edward Bocianowski. Lata 1974 – 2000 to okres rządów Kazimierza Klicha. – Tak długie kadencje prezesów klubu oraz całe zarządy świadczą o dużej stabilności w działaniach organizacyjnych i sportowych – dodaje prezes Mentlewicz.

Początki wcale jednak nie były łatwe. Trudno było o miejsce do treningów oraz o sprzęt. Nie brakowało jednak chęci i przede wszystkim talentu. On jak wiadomo poparty ciężką pracą obroni się sam. W Kłosie z każdym rokiem przybywało nie tylko zawodników, ale także i dyscyplin. Koszykówka, akrobatyka, piłka ręczna, tenis stołowy, modelarstwo, aerobik sportowy, dart, szachy, wu-shu, airsoft i narciarstwo zjazdowe – łącznie czternaście dyscyplin uprawianych przez blisko dwa tysiące zawodników. Te liczby robią wrażenie.

– Nasi podopieczni w minionym pięćdziesięcioleciu otwierali nowe rozdziały w historii sportowej Olkusza, zdobywając indywidualne medale Mistrzostw Świata, Europy i Polski, a w grach zespołowych zdobywali awanse do najwyższych lig krajowych – zaznacza Janusz Mentlewicz.

Mowa tutaj przede wszystkim o piłkarkach ręcznych, który historyczny awans do Superligi wywalczyły będąc nadal strukturach Kłosa. Wcześniej reprezentanci LKS-u grali m.in. na poziomie II ligi tenisa stołowego, czy na tym samym szczeblu w siatkówce mężczyzn.

klos jubileusz 3

Niełatwa teraźniejszość

Obecnie w strukturach Kłosa działa pięć sekcji, zaczynając od sztandarowej lekkiej atletyki, przez modelarstwo, męską siatkówkę, a także dużo mniej popularne wu-shu oraz airsoft. – Kiedyś brakowało sprzętu i pieniędzy, teraz może i sprzęt jest, jednak wciąż borykamy się z problemami finansowymi. Dotacje z miasta są niewystarczające i gdyby nie wsparcie naszych wiernych sponsorów, to pewnie ciężko byłoby nam przeżyć – przyznaje prezes Mentlewicz.

Największe nadzieje sportowe jak zwykle pokładane są w młodzieży. Ta dzielnie pnie się w hierarchii – głównie tej lekkoatletycznej, biorąc udział w najważniejszych imprezach, uzyskując naprawdę godne wyniki. To zasługa również kadry szkoleniowej i wspomnianych darczyńców, dzięki którym klub mimo upływu lat ma się dobrze.

LKS Kłos nie tylko odpowiada na zaproszenia innych klubów i związków sportowych, ale także sam zaprasza do udziału w organizowanych przez siebie zawodach. Najpopularniejsze z nich to: Bieg Herosa i Międzynarodowy Bieg Uliczny Szlakiem Walk Legionistów, który w listopadzie tego roku odbędzie się już po raz 23.

Okolicznościowa gala

Każdy jubileusz jest okazją do wręczenia wyróżnień tym, którzy przez lata działali na rzecz klubu, dbając nie tylko o jego wyniki sportowe, ale również te ekonomiczne. Pamiątkowych medali, odznak i podziękowań dla zawodników oraz trenerów nie zabrakło. W Miejskim Domu Kultury na uroczystej gali pojawili się też przedstawiciele władz samorządowych oraz ogólnopolskich związków sportowych. Wszyscy bez wyjątku podkreślali ogromny wkład wniesiony przez klub w rozwój sportu nie tylko w mieście i powiecie, ale nawet na arenie ogólnokrajowej. Potwierdzeniem słów kierowanych przez zaproszonych gości są nagrody napływające do klubu w ostatnich latach, a wśród nich te najważniejsze: Laureat Centralny Sportowy Znak Jakości „OMEGA” – najlepszy Klub LZS województwa małopolskiego (2009), Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” – dla najlepszych organizacji pozarządowych (2010), czy II miejsce w konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki za promowanie aktywności fizycznej (2016).

Po części oficjalnej odbyła się ta mniej podniosła, ale równie miła. Otóż na bal z okazji 50-lecia istnienia klubu przyjechała ponad setka byłych zawodników i trenerów Kłosa. Okazja do wspomnień była przecież niepowtarzalna.

Patronat Honorowy Jubileuszu:
Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Komitet Honorowy Jubileuszu:
Jacek Osuch – Poseł na Sejm RP
Grzegorz Sobczyk – Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
Jacek Kucybała – Skarbnik Krajowego Zrzeszenia LZS
Jacek Doniec – Przewodniczący Małopolskiego Zrzeszenia LZS
Mieczysław Nowakowski – Honorowy Członek Krajowego Zrzeszenia LZS
Jan Kucharzyk – Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu
Dariusz Kasprzyk – Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki w Olkuszu
Dariusz Murawski – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
Kazimierz Klich – długoletni Prezes LKS „Kłos”

Patronat Medialny: Przegląd Olkuski

Komitet Wykonawczy: Janusz Mentlewicz, Paulina Januszek, Czesława Mentlewicz
Współpraca: Barbara Kalarus, Kinga Maj-Kopciuch, Bożena Włodarczyk, Jacek Sypień, Łukasz Mentlewicz, Barbara Swędzioł, Zbigniew Bąchór.

Sponsorzy: Marlibo – Jacek Czekaj, MARO – Roman Chłosta, Kurier Team 2000 – Stanisław Chłosta.

klos jubileusz 2{joomplu:72577}{joomplu:72555}{joomplu:72559}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lukaasz
lukaasz
6 lat temu

Chyba sobie żartujesz.
Chechelskiego który wyganiał biegaczy ze stadionu jak nie byli jego zawodnikami?
Który jak nie wygrał swojej kategorii wiekowej (w której zazwyczaj biegał sam) to nie pisał, że był. I w ten sposób „wygrywał wszędzie”.
Który jeździł na zawody i zamiast zajmować się młodzieżą to pracował jako sędzia (a nawet nie tyle co pracował co stawiali go gdzieś z boku żeby nie przeszkadzał i się nie awanturował).
Zejdź na ziemię.

[quote name=”adam.2017″]Czy ktoś pracuje nad tym,
aby kompleksowi sportowemu Czarna Góra
nadano imię Pana Kazimierza Chechelskiego?
Jeśli nie,to wnioskuję ,aby się tak stało!
Kto za?
Plusik proszę[/quote]

adam.2017
adam.2017
6 lat temu

Czy ktoś pracuje nad tym,
aby kompleksowi sportowemu Czarna Góra
nadano imię Pana Kazimierza Chechelskiego?
Jeśli nie,to wnioskuję ,aby się tak stało!
Kto za?
Plusik proszę