Złoty jubileusz ks. kanonika Tadeusza Maja

W niedzielę, 10 czerwca swoiste złote gody - jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził ks. kan. Tadeusz Maj, proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu. Uroczystej sumie w intencji Jubilata przewodniczyli dwaj biskupi sosnowieccy: ks. Grzegorz Kaszak i ks. Piotr Skucha oraz  infułat Bronisław Fidelus z Krakowa. Koncelebrowali ją też kapłani z dekanatu, ale także byli wikariusze i inni księża współpracujący na przestrzeni lat kapłańskiej posługi z lubianym wolbromskim proboszczem.

Palmowy odpust w Imbramowicach [ZDJĘCIA]

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej podniosły okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Bardzo uroczyście i zgodnie z dawną tradycją dzień ten obchodzony jest w imbramowickim klasztorze Sióstr Norbertanek.

Uliczna Droga Krzyżowa w Wolbromiu [ZDJĘCIA]

W Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczynają się ostatnie przygotowania do wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Podczas niedzielnych mszy św. czytany jest opis Męki Pańskiej. W Wolbromiu, oprócz święcenia palm, od lat tego dnia celebrowana jest tradycja wieczornej Drogi Krzyżowej ulicami miasta.

Szczególny odpust w bazylice św. Andrzeja

W piątek, 20 października parafię pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu nawiedził ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Obecność hierarchy w murach bazyliki nie była przypadkowa, bowiem przewodniczył on głównym obchodom uroczystości odpustowych ku czci Jana Kantego - wybitnego duchownego i profesora, który przed laty jako duchowny pracował w Srebrnym Mieście.