Pątnicy dotarli do celu [ZDJĘCIA, FILM]

Olkuscy pielgrzymi, którzy w niedzielny poranek wyruszyli ku Częstochowie, w czwartek 13 sierpnia w godzinach popołudniowych dotarli do celu swojej wędrówki. XXIV Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę zakończyła uroczysta Msza święta sprawowana na wałach klasztoru.

Ruszyli na pielgrzymi szlak! [ZDJĘCIA]

W niedzielny ranek już po raz 24. wyszła z Olkusza piesza pielgrzymka na Jasną Górą. Zanim pątnicy ruszyli ku Częstochowie, na rynku odbyła się msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Piotr Skucha. Setki mieszkańców całego powiatu idący w dziesięciu grupach, do celu swej wędrówki dotrą w czwartkowe popołudnie.

Rekolekcje w drodze. Jedni już idą, inni się przygotowują

We wtorkowe południe przez Olkusz przeszła XXXIV Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. Pątnicy na szlak ku Częstochowie wyszli przed sześcioma dniami. Do celu dotrą w piątek, 31 lipca. Wśród maszerujących można było spotkać mieszkańców Rabki, Bachledówki i Zakopanego.

Połączył ich pielgrzymi trud

Około 120 kilometrów mieli do pokonania uczestnicy XIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Dziś, w piątek, pątnicy z całego powiatu olkuskiego, Sułoszowej, Przegini i kilku śląskich miast dotrą do Częstochowy, gdzie wezmą udział w specjalnym nabożeństwie, które będzie zwieńczeniem wszystkich modlitw i intencji, jakie zabrali ze sobą na pątniczy szlak. Pielgrzymi zgodnie przyznają, że ich wędrówka to oderwanie od zwykłego życia i jego problemów, okazja do przemyśleń, postanowień i spojrzenie z innej perspektywy na problemy swoje i innych ludzi. W pielgrzymce uczestniczą przedstawiciele różnych profesji.

Olkuszanie w drodze na Jasną Górę

Wraz z pięcioma innymi grupami wyruszyli na dziewiętnastą Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy mieszkańcy Olkusza. Łącznie na pątniczym szlaku wędruje około 1400 osób.
Rekolekcje w drodze rozpoczęła Msza Św. celebrowana przez biskupa sosnowieckiego Piotra Skuchę. Dzień wcześniej pielgrzymowanie rozpoczęły grupy pielgrzymów z Jaworzna, Sosnowca i Będzina. Wraz z trzema grupami olkuszan na pątniczy szlak wyruszyli mieszkańcy Wolbromia, Klucz, Sułoszowej, Przegini i dekanatu sławkowskiego.
Atmosfera wśród pielgrzymów była niezwykle radosna i ciepła, podobnie jak pogoda, gdy wyruszano w drogę. Każdy z pątników miał swoją intencję. - Idziemy do Częstochowy, żeby stawać się lepszymi ludźmi – twierdzi Martyna. Jej koleżanka Agnieszka ze śmiechem dodała, że dla niej pielgrzymowanie to już nałóg, na Jasną Górę idzie bowiem siódmy raz.