„Bliżej Niepodległości”

1W dniu 26.11.2017 r. w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach odbyła się impreza kulturowo-edukacyjna pn. „Bliżej Niepodległości”, upamiętniająca 103 rocznicę Bitwy pod Krzywopłotami, upowszechniająca wiedzę, wartości kulturalne i historyczne o I wojnie światowej oraz działaniach niepodległościowych.

Organizację uroczystości poprzedził konkurs edukacyjno – historycznym na przygotowanie inscenizacji słowno - teatralno - muzycznej o tematyce odzyskania niepodległości, adresowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Klucze. Dnia 22.11.2017 r. w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach odbyły się przesłuchania konkursowe. Do udziału w konkursie zgłosiło się 7 szkół podstawowych.

 

5

Celem konkursu było uroczyste uczczenie obchodów Święta Odzyskania Niepodległości, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, upamiętnienie 103 rocznicy Bitwy pod Krzywopłotami, upowszechnienie wiedzy oraz wartości kulturalnych. Inscenizacje oceniało Jury w składzie: Jarosława Kraszewska - Dyrektor GZO, Elżbieta Szatan - Dyrektor GBP, Ramona Czyżykowska-Liber - Z-ca Dyrektora GOK, Justyna Gomułka - Błaszczyk - instruktor ds teatru GOK, Anna Dudek - instruktor ds muzyki GOK. Oto wyniki: I miejsce - Szkoła Podstawowa w Chechle, II miejsce - Szkoła Podstawowa w Kluczach, III miejsce - Szkoła Podstawowa w Bydlinie. Przyznano również wyróżnienia dla solistów za ujmujące wykonanie pieśni patriotycznych i legionowych, które otrzymali: Paulina Kasprzyk i Igor Adamczyk – Szkoła Podstawowa w Jaroszowcu, Magdalena Barczyk – Szkoła Podstawowa w Kwaśniowie Dolnym, Alicja Wodarska – Szkoła Podstawowa w Rodakach, Aleksandra Kucińska i Anna Pietrzak – Szkoła Podstawowa w Ryczówku.

3

I tak, zgodnie z założeniami projektowymi, zwycięzcy trzech pierwszych miejsc zaprezentowali swoje inscenizacje a soliści pieśni patriotyczne i legionowe podczas niedzielnej imprezy kulturowo – edukacyjnej. Cały jej program został przygotowany w dwóch odsłonach: część pierwsza, to występ laureatów konkursu edukacyjno – historycznego na przygotowanie inscenizacji słowno – teatralno - muzycznej o tematyce odzyskania niepodległości: soliści oraz grupy, a druga odsłona, to koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Karoliny Dudek, której akompaniował na gitarze Mateusz Sołtysik.

6

Projekt „Bliżej Niepodległości” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Uroczysty koncert „Bliżej Niepodległości” rozpoczęła solistka, Magdalena Barczyk ze Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie Dolnym. Następnie zgromadzona na sali publiczność wysłuchała pięknych słów Norberta Bienia – Wójta Gminy Klucze, traktujących o czynach niepodległościowych, wartości pokoju i pamięci o tych, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Później konferansjer zaprosił do obejrzenia inscenizacji pt. „Jest taki kraj” w wykonaniu grupy „Echa legionowe” ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie. Po występie zdobywców III nagrody - na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaroszowcu: Paulina Kasprzyk i Igor Adamczyk, wykonując piosenkę, wyróżnioną przez jury konkursowe. Po zmianie scenografii, publiczność obejrzała drugą inscenizację – „Ukłon dla wolności” w wykonaniu grupy „Patrioci” ze Szkoły Podstawowej w Kluczach – laureata II nagrody, a następnie wysłuchała piosenki Alicji Wodarskiej ze Szkoły Podstawowej w Rodakach. Po kolejnej zmianie scenografii przyszedł czas na prezentację inscenizacji, która zdobyła I nagrodę , czyli „Ofiarny stos” w wykonaniu grupy „Młodzi patrioci” ze Szkoły Podstawowej w Chechle.

2

Po obejrzeniu wszystkich inscenizacji i wysłuchaniu pieśni patriotycznych i legionowych zebrani na sali wykonawcy i goście wysłuchali wspaniałego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Karoliny Dudek i Mateusza Sołtysika.

Po ich występie nagrody i dyplomy młodym artystom oraz podziękowania nauczycielom i dyrektorom szkół wręczał Daniel Hickiewicz – Sekretarz Gminy wraz z Dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury - Mirosławem Mackiem i Ramoną Czyżykowską- Liber.

4

Imprezie towarzyszyła wystawa prac o tematyce odzyskania niepodległości, wykonanych przez dzieci w pracowni plastycznej i ceramicznej GOK oraz prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny pt. „Odzyskanie niepodległości – święto niepodległości - bohaterowie, bitwy, miejsca pamięci”.

UG Klucze

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!