WOŚP 2019: Ponad ćwierć miliona na specjalistyczny sprzęt!

Za nami 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety, kolejny rekord związany ze zbiórką pieniędzy na leczenie dzieci przyćmiły wydarzenia z Gdańska, gdzie po ataku nożownika zginął prezydent Adamowicz. Tegoroczne światełko do nieba było więc smutniejsze niż zwykle. Mimo to, ogólnopolska tendencja utrzymała się też w powiecie olkuskim. Z terenu sześciu okolicznych gmin na konto fundacji WOŚP wpłynie ponad ćwierć miliona złotych!

Zatrzymani w sercu

9 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie autorskie Janiny Hamerlik – Niny, jak nazywają ją przyjaciele i znajomi.
Spotkanie prowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek, prowadzący też Klub Literacki MOK. Zebranych powitał Kierownik Działu Artystycznego MOK Michał Mączka.

By zachować pamięć o olkuskich Żydach

 

Blisko czterdzieści osób wzięło udział w spotkaniu poświęconym pamięci olkuskich Żydów, które odbyło się w środę, 9 stycznia, w sali kominkowej PTTK. Inicjatorem spotkania był profesor Michał Ostrowski, a towarzyszyli mu historycy Olgerd Dziechciarz i Jacek Sypień oraz pomysłodawca olkuskich Marszów Pamięci Ireneusz Cieślik.

III Olkuski Konkurs Kolęd i Pastorałek

8 stycznia od rana w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu rozbrzmiewały znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Klasyki było znacznie mniej. Na swój występ oczekiwał tłum dzieci i młodzieży nie tylko z Olkusza, sąsiednich gmin, ale również z dalszych regionów Małopolski i Śląska. Jeszcze w ostatniej chwili trwały nieformalne próby – w foyer, górnym holu, nawet w szatni ćwiczyła młodziutka skrzypaczka.

Koncert Kolęd i Pastorałek

„Ciepło do Ciebie wróci” – to tytuł Koncertu Kolęd i Pastorałek, który we wtorek, 8 stycznia, odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie. Był to pierwszy z trzech koncertów świąteczno-noworocznych zaplanowanych przez Studio Efendi Clue na styczeń.