Dzieje Sławkowa od 1905 do 1939 r.

Powołanie straży ogniowej. W 1905 r. powstała w Sławkowie Straż Ogniowa Ochotnicza. Strażacy znaleźli się wśród straży obywatelskiej, którą powołano podczas istnienia Rzeczpospolitej Sławkowskiej. Pierwszym prezesem SOO został Czesław Wasilkowski. W momencie powołania do straży zapisało się aż 192 mężczyzn. Zaraz po powstaniu strażacy wybudowali sobie remizę.

Ostatni rozstrzelany powstaniec styczniowy Mitrofan Podhaluzin

Gdy myślimy o obcokrajowcach walczących w powstaniu styczniowym, przychodzą nam do głowy nazwiska tych najbardziej znanych: płk. Francesco Nullo, Andrieja Potiebni, Franciszka de Rochebruna. Nieco bardziej zaznajomieni z historią wspomną jeszcze kilku Włochów i Francuzów, którzy walczyli w szeregach żuawów śmierci.

17 wieków dziejów Ryczówka

Leżąca na północy gminy Klucze wieś Ryczówek swą zdrobniałą nazwę ma wywodzić albo od ryku dzikich zwierząt (ponoć były tu nawet niedźwiedzie, stąd funkcjonowanie dla północnych terenów tej wsi nazwy Barłogi), lub od rycerza zwanego Ryczem. W dokumentach z lat 1470-80 spotykamy Riczowyek.

Jak dawniej wyglądał czas świąt Bożego Narodzenia

Adwent. Okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nazywano dawniej „czterdziestnicą” – od czterdziestu dni jego trwania. Później okres ten ustalono od czwartej niedzieli przed Bożym Narodzeniem i nazwano adwentem. W tym okresie bardzo rygorystycznie przestrzegano zakazu organizowania zabaw i wstrzemięźliwości w jedzeniu oraz piciu alkoholu.