Ksiądz Jan Wiśniewski - historyk w sutannie

Na tych łamach pisałem już o pierwszym monografiście Ziemi Olkuskiej, Marianie Kantorze-Mirskim, ale o drugim – którego pokusiłbym się uznać za równie ważnego dla naszego regionu, księdzu Janie Wiśniewskim tylko wspominałem przy okazji powoływania się na jego dzieło. Dziś więc pora na kilka słów o tym duchownym, który przyznajmy, był postacią nieco kontrowersyjną, ale na pewno zasłużył na wspomnienie, tym bardziej, że w czerwcu minęło 75 lat od jego zgonu.

Trzy tematy z wrześniem w tle

Dziś kolejna rocznica 1 września, czyli ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 r. Na tę okoliczność tekst o zestrzeleniu nad Żuradą dwóch niemieckich bombowców. Tekst drugi, o dworcu kolejowym w Olkuszu też pośrednio łączy się z wojną, wszak stacja i tory, czyli ważne linie komunikacyjne, były zapewne jednym z głównych celów nalotów, jaki 1 września 1939 r. miały zaplanowane Dorniery zestrzelone przez podchorążego Władysława Gnysia. I trzeci tekst, o kiedyś znanym poecie, Stanisławie Czerniku, uczniu gimnazjum olkuskiego (a przecież 1 września to także dzień, gdy w Polsce zaczyna się rok szkolny), który walczył w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku.

Malarz z Olkusza

Mieczysław Tadeusz Janikowski (1912-68)
W Olkuszu raczej wszyscy już wiedzą, że z miastem tym przez wiele lat związana była świetna malarka, Maria Płonowska. Bardziej zorientowani znają też drogę życiową jednego z najwybitniejszych polskich malarzy II poł. XX wieku, prof. Jana Tarasina, laureat prestiżowej nagrody im. Cybisa, więc wiedzą, że miał on w Olkuszu rodzinę i po wojnie u nas mieszkał, w tym czasie ucząc się w miejscowym gimnazjum.

„Krwawa środa” w oczach Henryka Osucha

31 lipca obchodziliśmy 78 rocznicę niemieckiej akcji pacyfikacyjnej, która zapisała się w historii Olkusza jako „Krwawa środa”. Kilka osób pytało mnie, dlaczego nie napisałem o niej w „Przeglądzie Olkuskim”. Dziś nadrabiam to nie tyle niedopatrzenie, co opóźnienie.