Olkuski akcent w Bitwie Warszawskiej

15 sierpnia obchodziliśmy 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej często „Cudem nad Wisłą”. Dla wielu ekspertów to wydarzenie z 1920 roku, kiedy Polacy zatrzymali nad przedpolach stolicy bolszewików, to jedna z kluczowych bitew w dziejach świata, która zadecydowała o obecnym podziale granic. Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale udział w tej pamiętnej victorii mają również olkuszanie.

Odcinek literacki w działalności BWA w Olkuszu z subiektywnej i wyrywkowej pamięci Olgerda Dziechciarza

Jeśli komuś się wydaje, że z pisarzami, zwłaszcza z poetami, jest lekko, to ktoś taki myli się gruntownie. Poeci częstokroć normalnie, znaczy tak na co dzień, wyglądający na lekko zagubionych w rzeczywistości, w pewnych szczególnych „okolicznościach przyrody” potrafią się zgubić dokumentnie; zdarzyło mi się raz, że poetę zagubiłem w listopadowym Olkuszu, zagubiłem tak skutecznie, że wpadłem w panikę, bo nadszedł niespodziewany chłód, na który poeta był nieprzygotowany, bo odziany w lichy, podszyty wiatrem paltocik.

75. rocznica pacyfikacji Trzyciąża

Przedstawiciele władz samorządowych: wójt Roman Żelazny wraz przewodniczącym Rady Gminy Lucjanem Gajdą oraz pochodzącymi z Trzyciąża radnymi Urszulą Konstanty i Przemysławem Czapnikiem uczcili symbolicznie pamięć 14 ofiar – mieszkańców wsi Trzyciąż zamordowanych przed 75 laty, w poniedziałek 7 sierpnia 1944 r. przez Niemców w ramach represji za pomoc partyzantom. Delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod pomnikiem pomordowanych, stojącym przed budynkiem Urzędu Gminy w Trzyciążu

75 lat od akcji "Koppe"

W tym roku przypada 75. rocznica przeprowadzonej w Krakowie przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol” akcji "Koppe", która miała na celu likwidację SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppe, wyższego dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, jednocześnie sekretarza stanu w niemieckim „rządzie” Generalnego Gubernatorstwa i zastępcy Hansa Franka. W Krakowie była modlitwa za bohaterów i kwiaty, a w Udorzu zaś odsłonięto pomnik autorstwa Marii Witek.

Historia olkuskiej Galerii BWA - plenery – z subiektywnej pamięci Olgerda Dziechciarza

Historia olkuskiej Galerii BWA - Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” – z subiektywnej pamięci Olgerda Dziechciarza
Nic się nie zmieniło – wciąż nas likwidują. Jeśli ktoś z Czytelników miał okazję oglądać sesję Rady Miejskiej z 28 maja, podczas której radni stosunkiem głosów 11 do 10 podjęli decyzję, by rozpocząć proces likwidacji Galerii BWA w Olkuszu, to wie, że był to żenujący spektakl, w którym w roli głównej wystąpili statyści, a ci przecież – z zasady - nie zabierają głosu.