75 lat od akcji "Koppe"

W tym roku przypada 75. rocznica przeprowadzonej w Krakowie przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol” akcji "Koppe", która miała na celu likwidację SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppe, wyższego dowódcy SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, jednocześnie sekretarza stanu w niemieckim „rządzie” Generalnego Gubernatorstwa i zastępcy Hansa Franka. W Krakowie była modlitwa za bohaterów i kwiaty, a w Udorzu zaś odsłonięto pomnik autorstwa Marii Witek.

Historia olkuskiej Galerii BWA - plenery – z subiektywnej pamięci Olgerda Dziechciarza

Historia olkuskiej Galerii BWA - Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” – z subiektywnej pamięci Olgerda Dziechciarza
Nic się nie zmieniło – wciąż nas likwidują. Jeśli ktoś z Czytelników miał okazję oglądać sesję Rady Miejskiej z 28 maja, podczas której radni stosunkiem głosów 11 do 10 podjęli decyzję, by rozpocząć proces likwidacji Galerii BWA w Olkuszu, to wie, że był to żenujący spektakl, w którym w roli głównej wystąpili statyści, a ci przecież – z zasady - nie zabierają głosu.

Przesławna historia Galerii BWA w Olkuszu przez Olgerda Dziechciarza spisana z głowy, czyli z niczego


Tak, jak należy, najpierw wstęp
Jeśli komuś się zdaje, że obecna sytuacja Galerii BWA jest ciężka, wręcz heroiczna, to znaczy, że nie zna on historii tej placówki, to jest przede wszystkim jej początków, tych z 2001 roku, gdy BWA powstawało jako filia Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu.