Malarz Jacek Taszycki

Niedawno ogłoszono, że przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2019 rok – to już XVIII jej edycja. Dziś słów kilka o jednym z pierwszych laureatów, zmarłym przed 15 laty Jacku Taszyckim, malarzu, rysowniku i cudownym człowieku, nagrodzonym Olkuską Nagrodą Artystyczną za rok 2002 (Fot. Jacek Taszycki, z arch. rodzinnego, udostępnione przez Bożenę Taszycką).

Mieszkańcy Kalisia posprzątali cmentarz wojenny na Sosnówce

Jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych mieszkańcy Kalisia sprzątali wspólnie stary cmentarz na Sosnówce - Ogonowie. Tradycję porządkowania nekropolii, która kilka lat temu została włączona do małopolskiego „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”, rozpoczęły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kalisia, przyczyniając się w ten sposób do przekazywania pamięci o wydarzeniach „wielkiej wojny” młodemu pokoleniu.

Najbardziej niezwykłe wystawy w Galerii BWA w Olkuszu w subiektywnej pamięci Olgerda Dziechciarza


Ziemia ogrodowa a sztuka
Już premierowa ekspozycja, wspominana przeze mnie w pierwszym odcinku tych wspomnień, wystawa prac nadesłanych na biennale pasteli z Nowego Sącza, była dla nas prawdziwym wyzwaniem, bo przysłano nam kilkaset dzieł: „bez kozery powiem pincet” (ciut przesadziłem, ale było ich co najmniej 200).