By zachować pamięć o olkuskich Żydach

 

Blisko czterdzieści osób wzięło udział w spotkaniu poświęconym pamięci olkuskich Żydów, które odbyło się w środę, 9 stycznia, w sali kominkowej PTTK. Inicjatorem spotkania był profesor Michał Ostrowski, a towarzyszyli mu historycy Olgerd Dziechciarz i Jacek Sypień oraz pomysłodawca olkuskich Marszów Pamięci Ireneusz Cieślik.

Do gwiazd i z powrotem

Rozmowa z astronomem Michałem Ostrowskim
Generał Stefan Buchowiecki, zasłużony lekarz, żołnierz legionów, wybitna postać w historii Olkusza końca XIX i pocz. XX wieku, to Twój pradziadek. Sporo o nim wiadomo, napisano o Buchowieckim wiele artykułów, znana jest historia z jego „odejściem”, gdy pozałatwiał wszystkie zaległe sprawy, telegraficznie odmeldował się Piłsudskiemu i dopiero wtedy umarł. Jak w domu rodzinnym wspominano tego nietuzinkowego człowieka?

Uczcili pamięć legionistów [ZDJĘCIA]

- Od nas samych i następnych pokoleń zależy, jak długo będziemy cieszyć się wolnością. Jestem przekonany i głęboko w to wierzę, że będzie tak zawsze – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas obchodów 104. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. W tym roku uroczystości miały szczególny charakter z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zabytkowy sztandar jak nowy

16 listopada w sali kominkowej Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu doszło do niezwykłej uroczystości. Do Srebrnego Miasta wrócił w całości odnowiony zabytkowy sztandar, będący symbolem wkładu ziemi olkuskiej w odrodzenie Rzeczpospolitej. 

Relacje uczestników bitwy pod Krzywopłotami i Załężem

Hucznie, bo jakże inaczej, obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Ziemia Olkuska ma swoje znaczące miejsce w czynie niepodległościowym. Pod Krzywopłotami wszak i Załężem rozegrała się jedna z pierwszych bitew, w jakich brali udział legioniści Józefa Piłsudskiego; sam Naczelnik nazwał ją „polskimi Termopilami” (fot. 1 - narada sztabu austriackiego i Piłsudskiego na zboczu wzgórza św. Krzyża; w tle cmentarz i kaplica w Bydlinie 9 listopada 1914).