Wakacyjne wędrówki po Ziemi Olkuskiej cz. 2

Wakacje to czas, gdy aż nie wypada nie wybrać się na wycieczkę po naszej pięknej ziemi olkuskiej. Dziś kolejne propozycje tras dla turystów rowerowych – choć tak, jak poprzednio – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udać się na nie per pedes. Pierwsza oryginalna, bo śladami obiektów, które są charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w innych częściach kraju rzadziej spotykane; druga idealna w roku, w którym obchodzimy 40. lecie wyboru przez konklawe kardynała Karola Wojtyłę na papieża.

Ku pamięci 20-stu straconych


Zbliża się 78. rocznica rozstrzelania przez hitlerowców w Olkuszu w czasie II wojny światowej dwudziestu Polaków. Mieszkańcy będą mogli oddać hołd zamordowanym przy tablicach zamontowanych pod koniec ubiegłego roku w dwóch miejscach pamięci.

Wakacyjne wędrówki po Ziemi Olkuskiej

Lipiec mamy piękny, więc aż się prosi, by wybrać się na wycieczkę po naszej pięknej ziemi olkuskiej. Proponuję kilku tras dla turystów rowerowych (ale nie będzie kłopotu, jeśli ktoś się wybierze na nie pieszo); niektóre dość oryginalne, bo przecież mamy czasy postmodernistyczne, można więc wszystko, a więc także zaproponować turyście zwiedzanie czegoś, co kiedyś uważane za mało atrakcyjne, czy nawet uciążliwe.

Dzięki nim zamek nie jest już tylko ruiną

Inicjatorem corocznego Turnieju Rycerskiego jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Działa ono nieprzerwanie od 2000 roku, a więc nietrudno policzyć, że właśnie w tym roku osiąga pełnoletniość. Od 18 lat ludzie zakochani w historii warowni na Kruczej Skale robią co w ich mocy, aby wieść o średniowiecznym zamku niosła się jak najdalej.