Upadek „Kazika”, czyli jak umiera dawny gmach olkuskiego liceum

Przed trzema laty olkuskie I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego hucznie obchodziło 100-lecie istnienia. Jednak pierwsze olkuskie gimnazjum założone zostało w 1913 r., czyli trzy lata wcześniej, niż się oficjalnie podaje. Co ciekawe założone ono zostało w większości przez tych samych ludzi, którzy uczynili to ponownie w trzy lata później.

Pamiętają o "Wyklętym"

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa - 1 marca 1951 r. warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści zamordowali siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jego prezesa podpułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Jak co roku, przedstawiciele samorządu gminy Trzyciąż uczcili z tej okazji pamięć pochowanego na cmentarzu w Jangrocie Adama Tarnowskiego ps. Michał Piechowiak, szefa siatki WiN w powiecie olkuskim.

„Śladami wspomnień” - powstanie styczniowe na terenie gminy Trzyciąż

 Na temat dziejów powstania styczniowego na Ziemi Olkuskiej napisano sporo. O wiele mniej pisemnych przekazów dotyczy wydarzeń związanych z powstaniem na terenie gminy Trzyciąż. Okazuje się jednak, że wciąż żywy jest przekaz ustny. Przechodzące z pokolenia na pokolenie historie postanowiły utrwalić pracownice Biblioteki, Ośrodka Animacji i Kultury w Trzyciążu, ogłaszając konkurs na wspomnienia związane z tą tematyką.