1

– Od nas samych i następnych pokoleń zależy, jak długo będziemy cieszyć się wolnością. Jestem przekonany i głęboko w to wierzę, że będzie tak zawsze – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas obchodów 104. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. W tym roku uroczystości miały szczególny charakter z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęto od przemarszu mieszkańców i zaproszonych gości Wśród nie zabrakło samorządowców, reprezentacji służb mundurowych, związków kombatanckich, szkół oraz innych instytucji. Pochód prowadziła orkiestra i kompania honorowa Wojska Polskiego oraz Marszałek Józef Piłsudski, czyli reprezentant Szwadronu Kawalerii Ochotniczej Andrzej Żmudzki.

2

Gdy wszyscy dotarli na plac przy szkole podstawowej, odsłonięto pomnik wykonany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejsce usytuowania obelisku jest nieprzypadkowe. Szkoła, przed którą znajduje się pomnik, sięga czasów legionowych. – To z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego i za fundusze legionistów szkoła została wybudowana i otwarta w 1938 roku. Jak wtedy pisano, miała stać się żywym pomnikiem ku czci Marszałka i jego żołnierzy. Najistotniejszą cześcią pomnika są podobizny tych, których dzisiaj nazywamy Ojcami Niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego. Właśnie w tym zawiera się przesłanie obelisku. Ono mówi nam, że do niepodległej Ojczyzny prowadziły różne ścieżki – militarne, z pola walk, dyplomatyczne oraz działalnosci politycznej i organizacyjnej. Dopiero ten wspólny wysiłek doprowadził do odbudowy państwa polskiego po 123 latach zaborów – mówił wcielający się w postać Piłsudskiego Andrzej Żmudzki.

4

Pomnik został ufundowany przez gminę Klucze, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz mieszkańców Bydlina. Jego autorem jest znany artysta – plastyk i rzeźbiarz Wiesław Nadymus. Na pomniku widnieją podobizny czterech zasłużonych dla historii odrodzonej Polski osób, które dzisiaj nazywamy Ojcami Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Ignacego Daszyńskiego. -104 lata temu na polach Bydlina, Krzywopłot i Załęża toczyły sie walki. Naszą powinnością jest to, aby legionistom, któyrzy poszli w bój oddać cześć i honor. Obelisk łączy wiele dróg prowadzących do wolności – mówił wójt Bień.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości pod szkołą posadzono także Dąb Niepodległości „Józef Piłsudski”, pobłogosławiony przez papieża Franciszka.

3

Po mszy św., tradycyjnie odprawionej na cmentarzu w Bydlinie, odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty pod pomnikiem legionistów.

6

Zwieńczeniem obchodów były artystyczne występy o tematyce niepodległościowej, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Bydlinie, Stowarzyszenia Otwarci z Bydlina, chóru „Enigma” pod dyrekcją Anny Gertner oraz zespołu „Ziemia Kluczewska” kierowanego przez Sławomira Włodarza.

7

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

{joomplu:82388}{joomplu:82357}{joomplu:82314}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze