Kultowe pojazdy na olkuskiej fotografii

W kolejnym odcinku cyklu „Poznaj Olkusz, którego już nie ma” zabierzemy Was w podróż śladami motoryzacji. Każda z minionych epok miała swoje typowe modele samochodów, których nazwy są znane również dzisiejszemu pokoleniu, chociaż od momentu zjechania pierwszych modeli z linii produkcyjnych minęły dekady. Warszawy, Syreny, małe i duże Fiaty, Zastawy i inne, kultowe już, samochody tworzyły pejzaż miast i miasteczek, w tym oczywiście Olkusza.

Ciekawostki fotograficzne

Po krótkiej przerwie, ale z nową energią, wracamy do naszego cyklu „Poznaj Olkusz, którego już nie ma”. Wkrótce zaprezentujemy na naszej stronie kolejne cykle tematyczne, a tymczasem przedstawiamy kilka niepublikowanych dotąd ciekawostek fotograficznych związanych z naszym miastem. Niezwykły wynalazek, jakim jest aparat fotograficzny, pozwala już od prawie półtora wieku rejestrować przy pomocy obrazków nasze życie. W naszym cyklu skupiamy się głównie na tych, które przywołują miłe wspomnienia dawnych lat. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu olkuszan nasz zbiór stale się powiększa, czasami o niezwykłe fotografie nieistniejących już, rzadko fotografowanych miejsc. Każda fotografia jest cenna, ale bywają szczególne, długo oczekiwane.

II wojna światowa w Olkuszu na starej fotografii

8 maja 1945 roku amerykański prezydent Harry Truman podczas przemówienia w radiu powiedział swoim rodakom, że zakończyła się II wojna światowa w Europie. 60 lat później Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dni 8 i 9 maja „Czasem upamiętniającym i jednoczącym Tych, którzy stracili życie podczas II wojny światowej”. Kolejny odcinek cyklu fotograficznego „Poznaj Olkusz, którego już nie ma” poświęcamy okresowi okupacji niemieckiej w Olkuszu i tragicznym wydarzeniom z tamtego czasu.

Święty papież na Ziemi Olkuskiej

27 kwietnia oczy Polaków będą skierowane w stronę Watykanu, gdzie na ołtarze zostanie wyniesiony Jan Paweł II. Tysiące z nas miały okazję spotkać się z papieżem, na przykład podczas zbiorowych i prywatnych audiencji czy licznych pielgrzymek. Jeszcze jako Karol Wojtyła przyszły papież był w powiecie olkuskim kilkukrotnie i przy okazji jego kanonizacji warto wspomnieć te momenty. Tym bardziej, że wielu z naszych Czytelników brało w nich aktywny udział.  

Ośrodek na Czarnej Górze na czarno-białej fotografii

Ośrodek rekreacyjno-sportowy na Czarnej Górze ma przeszło 80-letnią historię, pisaną sukcesami i porażkami olkuskich sportowców. W 25. odcinku cyklu „Poznaj Olkusz, którego już nie ma” prezentujemy fotografie obrazujące historię tego obiektu, skupiając się przede wszystkim na infrastrukturze, a nie na wydarzeniach sportowych. Ze względu na obszerność materiału jakim dysponujemy, poświęcimy olkuskim sportowcom osobny odcinek.