Dzieje Pilicy od pocz. XVIII w. do powstania listopadowego

Niedawno przedstawiliśmy interesujące losy Pilicy od średniowiecza do końca XVII w. Dziś następne stulecie i I połowa XIX w., kiedy to Pilica (fot 1 -rynek w Pilicy, 1918 rok, pocztówka) znalazła się pod olkuską jurysdykcją. Kilka słów poświęciliśmy też tamtejszemu klasztorowi franciszkanów.

Silva rerum młynarza ze Stoków Kwaśniowskich

Ta historia ma już wiele lat, ale im historie są starsze – tym bywają lepsze. Dach starego młyna przeciekał, więc trzeba go było naprawić. Nie myśleli, że coś znajdą, choć przecież można było pomyśleć, że na strychu starego młyna znajdzie się coś ciekawego (fot.1 - Młyn w Stokach Kwaśniowskich). Ale tam były same szpargały, niepotrzebne rupiecie – wszystko nadawało się jedynie do wyrzucenia.

Szkice z dziejów Pilicy (do końca XVII wieku)

Pilica jest miejscowością niezwykle malowniczą, pełną uroku jaki miewają bardzo małe miasta, takie jak na przykład Kazimierz nad Wisłą. Leży w paśmie Smoleńsko –Niegowonickim środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To obecnie niespełna 2 tysięczne miasto odzyskało prawa miejskie dopiero w 1993 roku, po przeszło 120 latach bycia wsią.

Kalendarium olkuskie cz. 1

Wielokrotnie słyszałem o zapotrzebowaniu na krótką, ale w miarę wnikliwą historię Olkusza. Sam bardzo lubię kalendaria, bo można w nich szybko odnaleźć interesujący fakt. Tak więc dziś pierwsza część kalendarium dziejów Olkusza, które zaczynam skromnie licząc 4,5 tysiąca lat temu…

Ksiądz Jan Wiśniewski - historyk w sutannie

Na tych łamach pisałem już o pierwszym monografiście Ziemi Olkuskiej, Marianie Kantorze-Mirskim, ale o drugim – którego pokusiłbym się uznać za równie ważnego dla naszego regionu, księdzu Janie Wiśniewskim tylko wspominałem przy okazji powoływania się na jego dzieło. Dziś więc pora na kilka słów o tym duchownym, który przyznajmy, był postacią nieco kontrowersyjną, ale na pewno zasłużył na wspomnienie, tym bardziej, że w czerwcu minęło 75 lat od jego zgonu.