Parafia Rodaki w latach 1978-2012

Swoją premierę miała niedawno książka ks. Stefana Walusińskiego pt. „Parafia Rodaki w latach 1978-2012”. Jest to zapis prac i działań duszpasterskich realizowanych w parafii Rodaki w okresie probostwa ks. Walusińskiego. 

Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej

Rzetelna wiedza o trudnych powojennych czasach terroru komunistycznego, wydarzeniach i ludziach noszących do dziś brzemię kontrowersji, mimo intensywnych działań edukacyjnych wciąż jest niewielka. Szczególną uwagę poświęcamy tym zagadnieniom 1 marca, kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ponieważ Ziemia Olkuska była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń związanych z powojenną walką o niepodległość, warto wiedzieć więcej.

„Kardonia i Faber” – najnowszy tomik Łukasza Jarosza [RECENZJA]

Mówią: nie oceniaj książki po okładce. Patrząc jednak na okładkę najnowszego tomu wierszy Łukasza Jarosza, „Kardonia i Faber”, wierny czytelnik od razu wie, że tym razem olkuszanin przygotował coś zupełnie nowego, całkiem innego od poprzednich tomów, w tym również tego, za który otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

Ukazały się drukiem pamiętniki Jana Jarno

Zbiór pozycji regionalistycznych wzbogacił się w ostatnich dniach o kolejną interesującą pozycję. „Olkusz i Ziemia Olkuska podczas I wojny światowej. W pamiętnikach Jana Jarno” autorstwa Jacka Sypienia to opatrzony historycznym wstępem do tematu przedruk zapisków słynnego strażaka i społecznika Jana Jarno. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników historii Olkusza, którzy znajdą w niej wiele nieznanych dotąd ciekawostek dotyczących naszego miasta, szczególnie z okresu I wojny światowej.

Paraliżują cię publiczne wystąpienia? Zapoznaj się z książką Przemysława Kani.

Wystąpienia publiczne to nie tylko domena aktorów, polityków i celebrytów. W życiu codziennym wielu z nas w ramach wykonywanych obowiązków służbowych i w sytuacjach prywatnych musi zabrać głos przed większym audytorium. Wiąże się to często ze stresem i obawą, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. System edukacji wydaje się powoli wychodzić naprzeciw konieczności nauczenia się ładnego wysławiania i autoprezentacji, jednak podstawa to praca we własnym zakresie. Niektórzy z nas mają wrodzony dar przemawiania, a pozostali muszą się tej umiejętności nauczyć. Naprzeciw tym potrzebom wyszedł Przemysław Kania, znany w olkuskim środowisku artysta teatralny. W książce „Wyraźnie... Dokładnie... Precyzyjnie... Recytacja i wystąpienia publiczne” z pozycji specjalisty w tej dziedzinie udziela wskazówek, co zrobić, żeby przemówienie nie paraliżowało mówiącego i było interesujące dla słuchającego.