73. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej

okupacja 1

20 stycznia przypada 73. rocznica zakończenia hitlerowskiej okupacji Olkusza. Na pamiątkę wydarzenia z 1945 roku w przeddzień tej pamiętnej daty, w Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945” delegacje kombatantów oraz Gminy Olkusz złożyły kwiaty oddając hołd poległym podczas II wojny światowej żołnierzom i cywilom.

Okupacja hitlerowska przyniosła wiele tragicznych wydarzeń, które na stałe wpisały się w historię Olkusza. O konkretne przykłady nietrudno - egzekucja, od której nazwę wzięła ulica 20-straconych, bestialskie praktyki wobec dorosłych mężczyzn podczas Krwawej Środy, czy likwidacja getta, równoznaczna ze śmiercią w obozach zagłady niemal jednej trzeciej części ówczesnych mieszkańców Srebrnego Miasta. Ta rocznica na nowo o wszystkim przypomina i zarazem skłania do zadumy.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyli kombatanci oraz przedstawiciele Gminy Olkusz. Delegacji magistratu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Po skromnej uroczystości nadarzyła się okazja do wspomnień. Z roku na rok naocznych świadków tamtych wydarzeń ubywa. Czas robi swoje. Takie dni jak ten pokazują jednak, że pamięć o trudnych losach naszej Małej Ojczyzny jest wciąż żywa.

okupacja 2

okupacja 3

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.