spr seniorki 2018

Piłkarki ręczne olkuskiego SPR-u zostały mistrzyniami I ligi gr. B. Pieczęć na sezonowym zwycięstwie podopieczne trenera Marcina Księżyka postawiły w stolicy, pewnie pokonując miejscowy AZS AWF. Z końcem maja Srebrne Lwice wezmą udział w turnieju barażowym, którego stawką będzie awans do PGNiG Superligi.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem olkuszanki mały świadomość, że aby sięgnąć po tytuł w Warszawie nie mogą przegrać. Trudno było bowiem zakładać, że wicelider z Gliwic zgubi punkty w starciu z najsłabszą drużyną z Krapkowic.

Początek spotkania w wykonaniu Lwic nie należał do udanych. Gospodynie, mimo iż nie miały już szans na przeskoczenie w tabeli ani Sośnicy, ani tym bardziej SPR-u, ambitnie podeszły do ostatniego w tym sezonie pojedynku, licząc na sprawienie niespodzianki. W 5. minucie po celnym rzucie Patrycji Kozak „akademiczki” prowadziły 4:1. Lwice jednak szybko opanowały najpierw emocje, a potem wydarzenia na boisku. Błyskawicznie doprowadziły do remisu, z każdą następną minutą zaznaczając swoją przewagę. Zmieniła się nie tylko atmosfera w obozie przyjezdnych, ale zmienił się też wynik. Bramka Klaudii Zub tuż przed upływem premierowego kwadransa zapewniła olkuszankom przewagę trzech goli (9:6).

Szczypiornistki trenera Księżyka nie oddały prowadzenia do końcowej syreny. Inna sprawa, że bramki w Warszawie padały jak z rogu obfitości. Raz za razem bramkarki obu zespołów wyciągały piłkę z siatki. Już do przerwy w sędziowskim protokole zanotowano 35 trafień, a druga połowa pod względem skuteczności była jeszcze lepsza.

W 33. min gol Magdaleny Barczyk sprawił, że olkuszanki miały już zaliczkę sześciu bramek (22:16). Do 40. min miejscowe jeszcze próbowały zniwelować nieco straty, ale później przewaga świeżo upieczonych mistrzyń I ligi nie podlegała już dyskusji. Kolejne trafienia na swoim koncie zapisywała MVP spotkania Natalia Kolonko, która potyczkę zakończyła z dorobkiem 12 goli. Prawie wszystkie zawodniczki z pola wpisały się na listę strzelczyń. Było to piękne zakończenie niezwykle emocjonującego i ciężkiego sezonu. Zaraz po ostatniej syrenie w obozie Lwic zapanowała euforia. Trudno się jednak dziwić radości towarzyszącej klubowej społeczności. SPR ponownie zrobił co do niego należało, choć w tym roku wygranie I ligi wcale nie jest równoznaczne z awansem do żeńskiej PGNiG Superligi.

Według regulaminu, zwycięzców obu grup, a także dwóch najsłabszych drużyn ekstraklasy czeka turniej barażowy. Cztery zespoły zagrają o dwa miejsca w elicie. Wiadomo już, że rywalami Lwic w ostatni weekend maja będą: KPR Jelenia Góra i Korona Handball Kielce – z Superligi oraz najprawdopodobniej MKS PR Urbis Gniezno – wicemistrz grupy A I ligi. Dlaczego akurat Urbis, a nie najlepszy w stawce SMS ZPRP Płock? Bowiem w zgodzie z obowiązującymi zasadami reprezentant Szkoły Mistrzostwa Sportowego nie może starać się o awans na najwyższy poziom rozgrywkowy w kraju.

AZS AWF Warszawa – SPR Olkusz 31:41 (15:20)

AZS: Jóźwik – Szczepanik (9), Kozak (8), Cygan (5), Rozmus (3), Pawłowska (3), Maciejewska (2), Pożoga (1), Sulborska, Colosenco, Kuźmicka.

SPR: Petlic, Tabor – Kolonko (12), Zub (8), Barczyk (8), Masiuda (5), Łyczak (4), Nawara (2), Wcześniak (2), Mrozowska.