Światowy Dzień bez Tytoniu

Z okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu 2019 w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu odbyła się konferencja z udziałem dzieci przedszkolnych i oddziałów „0” z powiatu olkuskiego. W dniu 18 czerwca 2019 roku spotkaliśmy się z najmłodszymi, aby porozmawiać o tym, jak dbać o zdrowie i środowisko, w którym żyjemy.

Jak chorujemy?

Niemal 103 mln dni spędzili Polacy na chorobowym w pierwszych miesiącach 2019 roku. To ok. 282 tysięcy lat. Od stycznia do kwietnia tego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 9,2 mln zwolnień lekarskich na łączną liczbę 102,9 mln dni. W porównaniu do ubiegłego roku mamy spadek dni absencji chorobowej o 2,8 procenta. Lekarze wystawili również mniej zaświadczeń w analogicznym okresie o 1,1 procenta.

Tata na macierzyńskim

Gdy rodzi się maluch to zwykle zostaje z nim w domu mama, choć tata również może zaangażować się w opiekę nad dzieckiem. Do wykorzystania ma część urlopu macierzyńskiego i cały urlop rodzicielski. Jednak małopolscy ojcowie rzadko decydują się na takie rozwiązanie.