500 tys. zł na nową karetkę

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik podjął decyzję o przyznaniu Powiatowi Olkuskiemu 500 tys. zł dotacji na zakup nowej karetki pogotowia ratunkowego. Wkrótce mają zostać uregulowane związane z tym formalności. Nowy ambulans ma zostać zakupiony do końca bieżącego roku.

Temat zakupu nowego ambulansu ratowniczego dla olkuskiego szpitala stanowił przedmiot zainteresowania olkuskich polityków od niespełna roku. Przypomnijmy, że na przełomie 2016 i 2017 roku do dziesięciu małopolskich powiatów trafiło 18 nowych karetek. Osiem pojazdów pozostało w Małopolsce po Światowych Dniach Młodzieży, a pozostałych 10 zakupiono dzięki wsparciu finansowemu wojewody. Dotacja na zakup jednej karetki wynosiła do 400 tys. zł. Powiat olkuski został w tym rozdaniu pominięty.

Jak informują pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, sytuacja ta spowodowana była ograniczoną ilością środków w budżecie przeznaczonym na ten cel. Doposażenie dysponentów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne podzielono więc na dwa etapy realizacji.

W tym celu przeprowadzono szereg analiz, które miały zdiagnozować potrzeby związane z użytkowanym taborem. Brano pod uwagę nie tylko stan zużycia pojazdów, ale także częstotliwość wyjazdów karetek, wielkość obsługiwanej populacji oraz możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na wsparcie działalności podmiotu leczniczego.

Zakup ambulansu sanitarnego dla Nowego Szpitala w Olkuszu zakwalifikowano do drugiego etapu, który miał zostać zrealizowany w razie pozyskania dodatkowych funduszy w ramach oszczędności budżetowych lub ze źródeł zewnętrznych. Środki te udało się wygospodarować właśnie teraz.

- To kolejna bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Po wielu staraniach i rozmowach z wojewodą Piotrem Ćwikiem, otrzymałem informację, że będziemy mieli nową karetkę. Przekonałem wojewodę, że chociaż olkuski SOR znajduje się w grupie Nowy Szpital, to nowa karetka powinna służyć wszystkim potrzebującym. Jej zakup spowoduje, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców znacząco wzrośnie – komentuje w mediach społecznościowych poseł Jacek Osuch.

Olkuskie starostwo musi teraz wystosować do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oficjalny wniosek o zwiększenie budżetu powiatu o kwotę konieczną na sfinansowanie nowego ambulansu. Koszt zakupu pojazdu nie może przekroczyć 500 tys. zł. Karetka powinna też mieć odpowiednie wyposażenie, zgodne z obowiązującymi standardami.

- W imieniu społeczności powiatowej dziękuję wszystkim, którzy wspierali realizację tego projektu. Nie sposób nie wymienić obecnego wojewody Piotra Ćwika, posła Jacka Osucha oraz radnego Rady Powiatu w Olkuszu Mateusza Liszki. Podziękowania należą się także autorowi projektu, byłemu wojewodzie Józefowi Pilchowi – wymienia olkuski starosta, Paweł Piasny.

Ambulans stanowić będzie własność olkuskiego szpitala, należącego do Powiatu Olkuskiego. Pojazd, podobnie jak większość szpitalnego majątku, dzierżawiony będzie przez spółkę Nowy Szpital w Olkuszu, zarządzającą powiatową lecznicą.

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!