Przedsiębiorcy szturmują Centrum Obsługi Telefonicznej

zusPonad 5,5 tysięcy telefonów w sprawie nowych rozliczeń. Od 2 stycznia br., nawet po 200 oczekujących na połączenie. Jeden przelew do ZUS stał się faktem. Do dzisiaj już 103,5 tysiąca płatników opłaciło składki na swój indywidualny numer rachunku składkowego na kwotę 741 mln zł.


Od 1 stycznia 2018 r. dla płatników regulujących bieżące składki, jak i zaległości rozłożone na raty, obowiązują nowe numery kont.

 

Płatniku, nie czekaj w kolejce na konsultacje z pracownikiem COT, jest szybszy sposób na uzyskanie informacji. Wejdź na www.zus.pl/eskladka
Od 1 stycznia 2018 r. będziesz wypełniał i opłacał składki za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd. Należności z tytułu składek na:
1) ubezpieczenia społeczne,
2) ubezpieczenie zdrowotne,
3) Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
4) Fundusz Emerytur Pomostowych,
Twoja wpłata - to będzie łączna suma tych funduszy.

 zus eskładka

W polu „nr rachunku odbiorcy” wpisz swój numer rachunku składkowego (NRS). Twój numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku zawarty jest numer identyfikujący ZUS i Twój numer NIP (ostatnie 10 cyfr).

Sprawdź, czy prawidłowo wpisałeś NRS. Od tego zależy, czy właściwie zidentyfikujemy i zaksięgujemy wpłaty na Twoim koncie w ZUS. Wpłaty automatycznie powiążemy z Twoim kontem, a następnie rozliczymy je.

Proporcjonalny podział
Dzięki temu, że będziesz wpłacać składki na swój numer rachunku składkowego, zaksięgujemy wpłatę od razu na Twoim koncie. Podzielimy ją proporcjonalnie na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze. Zrobimy to na podstawie składek za ostatni miesiąc, które wpiszesz
w deklaracji rozliczeniowej (DRA). Jeśli masz długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę, ale nie będziesz mógł korzystać ze świadczeń chorobowych.

Długi a ubezpieczenie chorobowe
Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń.
W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń w ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale Zakładu. Należności w ramach układu ratalnego wpłacasz jednym przelewem na numer rachunku składkowego (NRS) – na ten sam, na który opłacasz bieżące składki.

Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!